Hallituksen iltakoulu linjasi toimenpiteet kosteus- ja hometalkoille
Hallitus on päättänyt käynnistää viisivuotisen Kosteus- ja hometalkoot -toimenpideohjelman vuosille 2009 - 2013. Valtioneuvosto antaa asiasta periaatepäätöksen toukokuussa.
Homevauriot on järkevää ja taloudellista korjata peruskorjausten yhteydessä, jolloin niiden korjaamisesta ei synny merkittäviä lisäkustannuksia. Erityisesti täytyy panostaa suunnittelun, korjaustyön ja valvonnan laatuun.
Nykyisin koko toimijaketjussa on puutteita: kuntotutkimusten tekemisen, korjaussuunnittelun, korjaustyön sekä valvonnan osaamista on kehitettävä ja lisättävä. Alan toimijoiden pätevyys- ja osaamisvaatimukset täytyy laatia.
Arvioiden mukaan 600 000 - 800 000 suomalaista altistuu päivittäin kosteus- ja homevaurioille kodeissa, työpaikoilla tai muissa julkisissa rakennuksissa. Välitön kosteus- ja homevaurioiden korjaustarve on noin 250 000 pientalossa, 8000 asuinkerrostalossa, 1300 koulussa sekä 1200 hoitoalan rakennuksessa. Huonon sisäilman aiheuttamien kustannusten on arvioitu olevan jopa 3 miljardia euroa vuodessa.
Lähde: Valtioneuvosto
Julkaistu: 15.4.2010 12:13